Grań Fajek

Grań Fajek jest bardzo dobrze widoczna znad Czarnego Stawu Gąsienicowego lub z Kościelca. Charakterystyczne turnie wystające z tej grani, swoim wyglądem przypominają odwrócone Fajki. 

Pomimo iż nie jest to długa grań a podejście dosyć długie, warto się namęczyć. Niespotykana w najbliższej okolicy jakość skały i wyciosana jak toporem grań jest bardzo ciekawa i eksponowana. Momentami jest tak wąska, że bez problemu usiądziemy na niej okrakiem.

Wycieczka na Grań Fajek rozpoczyna się podejściem z Hali Gąsienicowej w stronę Skrajnego Granata. W miejscu, gdzie znakowany szlak odbija w prawo i gdzie zaczynają się łańcuchy, my odchodzimy w lewo aby stromym stokiem trawiasto-skalnym osiągnąć Żółtą Przełęcz. To tutaj zaczyna się interesująca nas grań.

Przejście przez Grań Fajek przez cały czas jest mocno eksponowane a jej najwęższe fragmenty dodatkowo potęgują wrażenia. Po drodze napotkamy kilka turniczek w grani, niewielkie uskoki, którymi trzeba zejść aby finalnie znaleźć się na ostatniej, charakterystycznej igle zwanej „fajką” 

Z niej opuszczam moich gości na linie na Pańszczycką Przełączkę, gdzie kończy się Grań Fajek. 

Wszelki potrzebny sprzęt specjalistyczny - kask, uprząż, lina itd. posiada certyfikaty UIAA i jest przeze mnie zapewniany bez dodatkowych opłat. Zapraszam.


wspinanie na Grani Fajek