Wejście z przewodnikiem na Mnicha

Wejście z przewodnikiem na Mnicha jest wspaniałą okazją do rozpoczęcia przygody zdobywania trudnych tatrzańskich szczytów, nie udostępnionych szlakiem turystycznym. 

Wyprawa ma charakter wspinaczkowy, lecz trudności techniczne nie są wygórowane i dostępne dla każdej, przeciętnie sprawnej osoby. 

Jak przebiega wejście z przewodnikiem na Mnicha?

Najbardziej popularne i najłatwiejsze wejście z przewodnikiem na Mnicha wiedzie tak zwaną Drogą przez Płytę. Proponowana wycieczka rozpoczyna się przy schronisku nad Morskim Okiem i wiedzie początkowo szlakiem do Dolinki za Mnichem. Tam opuszczamy znakowaną ścieżkę, aby przez Mnichowe Plecy dostać się na Wyżnią Mnichową Przełączkę. W tym miejscu ubieramy uprzęże i wiążemy się liną. Krótki instruktaż w zupełności wystarcza, aby zaznajomić Was z podstawami asekuracji i zasadami bezpieczeństwa. 

Bardzo szybko po opuszczeniu wygodnej przełączki wchodzimy w świat ekspozycji i trudności wspinaczkowych. Ostatnie metry pod szczytem, pomimo iż wcale nie najtrudniejsze technicznie, dostarczą Wam niesamowitych wrażeń a Morskie Oko będzie bardzo dobrze widoczne 650m pod naszymi nogami. Na szczycie jest wystarczająco miejsca dla kilku osób.

To nie koniec wrażeń. Aby dostać się z powrotem na przełączkę, przewodnik upuszcza Was na linie ze szczytu na tak zwane Górne Półki i następnie na Wyżnią Mnichową Przełączkę. 


Alternatywne drogi wejścia z przewodnikiem na Mnicha     

Dla wszystkich z zacięciem taternickim i podstawowymi umiejętnościami z zakresu wspinaczki skalnej (nabytymi np. na sztucznej ściance), a nie mającymi jeszcze odpowiedniej wiedzy i umiejętności do samodzielnego wspinania w Tatrach, polecam wejście z przewodnikiem na Mnicha nieco trudniejszymi drogami. 

Jedną z kilku propozycji jest Zacięcie Robakiewicza o trudnościach III lub Droga Klasyczna o trudnościach IV. Oba wejścia charakteryzuje świetnej jakości skała granitowa oraz bardzo dobre możliwości asekuracji. W trakcie takiego wyjścia pokażę Wam w praktyce na czym polega wspinanie w Tatrach, jak założyć bezpieczną asekurację, jak zbudować stanowisko oraz na czym polega skuteczna taktyka wspinania w górach. Tą cenną wiedzę zdobędziecie w bezpieczny sposób, nie narażając się na ewentualne odpadnięcia i testowanie swoich punktów asekuracyjnych. Przewodnik wysokogórski zawsze będzie szedł pierwszy a Wy dzięki temu w bezpieczny i komfortowy sposób poznacie czym jest wspinanie w Tatrach.


Dlaczego Mnich?     

Mnich 2068 m n.p.m. jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych szczytów w Tatrach Polskich. 

Swoją smukłą sylwetką przykuwa uwagę każdego, kto choć raz miał okazję podziwiać panoramę z nad Morskiego Oka. Pomimo niezbyt imponującej wysokości w stosunku do swoich sąsiadów (Mięguszowiecki Szczyt Wielki jest blisko pół kilometra wyższy!), Mnich stał się areną najtrudniejszych wejść taternickich. Wznosi się 675 metrów ponad Morskie Oko, opadając w jego stronę 250 metrową ścianą wschodnią. Szczyt długo uchodził za niedostępny, a pierwsze wejście Drogą przez Płytę dokonane przez Macieja Sieczkę i Jana Gwalberta Pawlikowskiego w 1879 lub 1880 roku jest uznawane za narodziny polskiego taternictwa.  Dzisiaj w środowisku taternickim Mnich bije dalej wszelkie rekordy. Poprowadzono na niego najtrudniejsze drogi wspinaczkowe w Tatrach Polskich, ale równie często zaglądają tam początkujący adepci taternictwa. Wszystko za sprawą relatywnie łatwego i krótkiego podejścia pod ścianę, rzadko spotykanej w Tatrach jakości granitu oraz niezliczonej ilości dróg wspinaczkowych w każdym stopniu trudności. 


Wejście z przewodnikiem na Mnicha. Cena oraz ważne informacje   


  • Cena za wejście z przewodnikiem na Mnicha wynosi 1200 zł.
  • W tej cenie wprowadzam jedną lub maksymalnie dwie osoby.
  • Czas trwania, licząc od schroniska do schroniska, to 5 do 8 godzin, w zależności od kondycji, warunków i drogi wejścia.
  • W cenę wejścia wliczony jest cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy.
  • Pozostałe ważne informacje znajdziecie Państwo tutaj

Zapraszam serdecznie do skorzystania z moich usług.