Wyjście z przewodnikiem na Grań Kościelców

Grań Kościelców znana również wśród taterników jako „Grań Praojców” jest świetną propozycją dla wszystkich, którzy chcą rozpocząć przygodę z tego typu przejściami górskimi. Dobrej jakości skała, bardzo dobra asekuracja, duża ekspozycja i stosunkowo łatwe podejście czynią z niej numer jeden wśród propozycji z oferty Tatrzańskie Granie.

Jak przebiega wyjście z przewodnikiem na Grań Kościelców?

Wyjście z przewodnikiem na Grań Kościelców rozpoczyna się w schronisku Murowaniec na Hali Gąsienicowej lub z górnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. W zależności skąd startujemy, możliwe są dwa warianty podejścia na Mylną Przełęcz, czyli miejsce w którym zaczyna się Grań Kościelców.
Pierwszą napotkaną przeszkodą jest Uszata Turnia. Stercząca pionowym uskokiem iglica w grani Zadniego Kościelca. Po jej przejściu pokonujemy jeszcze kilka progów na w miarę poziomej lecz eksponowanej grani aby wkrótce osiągnąć szczyt Zadniego Kościelca.
Dalej kierujemy się na Przełęcz Kościelcową, z której piękną, eksponowaną granią osiągamy Kościelec.
Droga zejściowa ze szczytu prowadzi znakowanym szlakiem turystycznym i w porównaniu z przebytą właśnie granią, nie powinna przysporzyć większych trudności.

Inne drogi wyjścia z przewodnikiem na Kościelec

Masyw Kościelca oraz Zadniego Kościelca daje wiele możliwości dla miłośników taternictwa. Zachodnia ściana Kościelca oferuje najciekawsze wspinaczki w okresie letnim, podczas gdy zimą rekordy popularności bije ściana wschodnia. Mamy tu do wyboru przejścia wspinaczkowe dla początkujących oraz doświadczonych taterników. Szczególnie polecam wspinanie z przewodnikiem na takie drogi jak:

  • Droga Gnojka - trudność III
  • Załupa H - trudność II/III
  • Droga Stanisławskiego  - trudność V
  • Droga Byczkowskiego - trudność V+   

Kościelec 2155 m n.p.m.

Kościelec to bardzo charakterystyczny element panoramy Hali Gąsienicowej.
Jego kształt, przypominający stromy dach kościoła, prawdopodobnie przyczynił się do nazwania szczytu. Pomimo iż nie jest najwyższy w okolicy, to ze względu na swoje centralne położenie i wysunięcie w kierunku północnym, wydaje się górować nad sąsiednimi wierzchołkami, szczególnie jeśli patrzymy na niego z Hali Gąsienicowej.
Na Kościelec prowadzi popularny szlak turystyczny z przełęczy Karb. Ze szczytu rozciąga się piękny widok na Czarny Staw Gąsienicowy oraz całą dolinę Gąsienicową. Jak na dłoni widać większość szczytów, przez które biegnie najtrudniejszy znakowany szlak w całych Tatrach - Orla Perć.

Wyjście z przewodnikiem na Grań Kościelców. Cena oraz ważne informacje.

Cena za wyjście z przewodnikiem na Grań Kościelców wynosi 1300 zł. (maksymalnie dwie osoby) 
Cena za wyjście z przewodnikiem na Kościelec innymi drogami zależy od trudności wybranej trasy.
Czas trwania, licząc od schroniska do schroniska, to 6 do 8 godzin, w zależności od warunków i drogi wejścia.
W cenę wyjścia wliczony jest cały niezbędny sprzęt wspinaczkowy.
Pozostałe ważne informacje znajdziecie Państwo tutaj
 
Zapraszam serdecznie do skorzystania z moich usług.