Grań Mięguszy

Grań Mięguszowieckich Szczytów to z pewnością najpoważniejsza i najtrudniejsza propozycja z oferty „Tatrzańskie Granie”

Jest prawdziwym podniebnym spacerem po jednych z najwyższych szczytów w Polskich Tatrach. 

Wycieczka z pewnością zajmie większość letniego dnia i wymaga od moich gości świetnej kondycji i wcześniejszego „wychodzenia” w trudnym, eksponowanym terenie. 

Wspinanie zaczynamy od Przełęczy pod Chłopkiem, aby przez eksponowaną i usianą turniczkami i zębami skalnymi grań osiągnąć wierzchołek Mięguszowieckiego Szczytu Pośredniego 2393 m n.p.m.

Dalej schodząc przez liczne prożki w grani dochodzimy nad duży uskok opadający na Wyżnią Mięguszowiecką Przełęcz. Kilkoma zjazdami osiągamy przełęcz i z niej tzw. Kominem Martina wspinamy się w kierunku Mięguszowieckiego Szczytu Wielkiego. Tutaj kończy się część graniowa i rozpoczyna długie i niełatwe zejście na Hińczową Przełęcz z której przez Galerie Cubryńskie schodzimy do Dolinki za Mnichem.

Ze względu na wysokie położenie grani, trudności techniczne i ograniczenia czasowe, na Grań Mięguszy prowadzę tylko jedną osobę.

Wszelki potrzebny sprzęt specjalistyczny - kask, uprząż, lina itd. posiada certyfikaty UIAA i jest przeze mnie zapewniany bez dodatkowych opłat. Zapraszam.


Grań Mięguszy - balkon pod Mięguszowieckim Szczytem Pośrednim