Żabi Koń

Żabi Koń 2291 m n.p.m. jest charakterystycznym szczytem leżącym w głównej grani Tatr pomiędzy Rysami i Żabią Turnią Mięguszowiecką. 

Jest dobrze widoczny z nad Morskiego Oka jako duża, przysadzista granitowa płetwa. Od wschodu - ze szlaku na Rysy lub od zachodu, wygląda jak smukła iglica.  Rzeczywiście wspinaczka na Żabiego Konia to gwarantowane emocje i dużo powietrza pod nogami. 

Wycieczka na Żabiego Konia wiedzie początkowo szlakiem na Rysy ze słowackiej strony, aby tuż pod łańcuchami oddzielić się od niego i dalej przez taras w Rysach doprowadzić na balkon nad Żabią Przełęczą. Stąd doskonale widoczna jest dalsza droga na szczyt, która wiedzie chyba najbardziej „powietrzną” granią w Tatrach Polskich. Zanim rozpoczniemy wspinanie wschodnią granią trzeba się dostać na Żabią Przełęcz, krótkim eksponowanym zjazdem na linie. Tutaj zaczyna się najciekawsza część wycieczki. Przez tzw. Dolnego Konia dostajemy się pod uskok górnej części wschodniej grani zwaną Górnym Koniem. Niezwykle efektowne wspinanie po „cienkiej jak brzytwa” grani wyprowadza na malutki wierzchołek Żabiego Konia. Stąd trzema zjazdami na linie dostajemy się w rejon Żabiej Przełęczy Wyżniej, z której schodzimy stromym trawiasto skalnym terenem do Kotlinki pod Żabim Koniem. 

Wycieczka z pewnością zajmie większość letniego dnia i polecana jest dla osób z pewnym doświadczeniem i dobrą kondycją. 

Wszelki potrzebny sprzęt specjalistyczny - kask, uprząż, lina itd. posiada certyfikaty UIAA i jest przeze mnie zapewniany bez dodatkowych opłat. Zapraszam.