Żabi Mnich

Żabi Mnich 2146 m n.p.m. jest położony w bocznej grani Tatr, odchodzącej od Rysów w kierunku północnym. Jest szczytem bardzo popularnym wśród taterników ze względu na świetną jakość skały i sylwetkę przypominającą mnisi kaptur. Nie wiedzie na niego żaden szlak turystyczny, a samo dojście w rejon kopuły szczytowej to kawał porządnej górskiej przygody. 

Na Żabiego Mnicha prowadzę dwoma popularnymi wariantami - przez tzw. Mokrą Wantę lub przez uskoki Wyżniego Białczańskiego Żlebu. 

Po dostaniu się na wysoko położoną Wyżnią Białczańską Przełęcz, możemy zaglądnąć do pięknej doliny Żabich Stawów Białczańskich. Na tej przełęczy zaczyna się ostatni i najefektowniejszy odcinek wejścia na Żabiego Mnicha, wyceniony w skali wspinaczkowej na II. Po ok. 100 metrach wspinania stajemy na jego małym wierzchołku, z którego podziwiać można wspaniałą panoramę większości szczytów otaczających Morskie Oko. 

Wszelki potrzebny sprzęt specjalistyczny - kask, uprząż, lina itd. posiada certyfikaty UIAA i jest przeze mnie zapewniany bez dodatkowych opłat. ZapraszamŻabi Mnich widziany z Kazalnicy